Aktualności

Zawisza pięknie gra i zmierza do Serie A

Dodano: 2017-05-14

Paweł Kanik w ataku na bramkę rywala

Dzisiaj w Sadkach Zawisza Bydgoszcz (lider klasy B) zmierzył się z czwartym w tabeli GLZS. W kadrze meczowej Zawiszy zabrakło przede wszystkim kontuzjowanych: kapitana drużyny Adama Wiśniewskiego i Damiana Nowaka. Ze względów zdrowotnych nie mogą grać również Patryk Kuczawski (był w Sadkach w roli kibica) i Marcin Szmańkowski. Zabrakło też Nikodema Kasperczaka. Trener Patryk Zarosa dysponował dzisiaj 18 piłkarzami. W wyjściowej jedenastce znaleźli się wracający po zaleczeniu urazów: Bartosz Stoppel i Patryk Bereza. Szkoleniowiec Zawiszy w bramce postawił tym razem na Marcina Niwińskiego.

Od początku Zawisza dominował na boisku i w 9 minucie uzyskał prowadzenie. Dalekim wykopem bramkarz Niwiński posłał piłkę do Pawła Kanika, a ten „przelobował” bramkarza Adam Przybylskiego.  Potem bydgoszczanie m.in. wykonywali bez powodzenia rzut rożny, rzut wolny sprzed linii szesnastu metrów, a do dośrodkowania Wojciecha Ruczyńskiego nie zdążył Patryk Bereza. Od 25 minuty trwało już prawdziwe oblężenie bramki drużyny z Sadek. Najpierw uderzenie Ruczyńskiego obronił miejscowy golkiper, a dobitka Adriana Brzezińskiego była niecelna. Niespełna 60 sekund później po zagraniu Sergiusza Kota piłka po strzale Pawła Kanika znalazła się w siatce, jednak sędzia dopatrzył się spalonego. W 27 minucie bramkarz gospodarzy ubiegł Patryka Berezę, który wybiegł na pozycję „sam na sam”. W 28 minucie miejscowy zawodnik odepchnął w polu karnym Wojciecha Ruczyńskiego, który upadł. Arbiter powinien zarządzić „jedenastkę”, jednak nie zrobił tego. W kolejnej akcji obrońca Bartosz Bąk zagrał futbolówkę z linii końcowej boiska do Macieja Nowackiego, ale ten nie trafił w bramkę. Potem Zawisza wykonywał trzy rzuty rożne po kolei. Między 32 a 36 minutą bydgoszczanie oddali cztery następne strzały na bramkę Przybylskiego, który obronił uderzenia Macieja Nowackiego i dwukrotnie Pawła Kanika. Z kolei futbolówka kopnięta przez Adriana Brzezińskiego minęła cel. W tym okresie z przyjemnością oglądało się grę Zawiszy, lecz brakowało skuteczności. Wreszcie w 41 minucie padł gol. Paweł Kanik dostrzegł wychodzącego na tzw. czystą pozycję Macieja Nowackiego, który bez problemów umieścił piłkę w siatce. 120 sekund później było już 3:0. Asystę znów zaliczył Paweł Kanik, a z pola karnego lekkim, technicznym strzałem w róg, Przybylskiego pokonał Adrian Brzeziński. W 44 minucie został ustalony wynik do przerwy. Miejscowy golkiper został całkowicie wymanewrowany, a po zagraniu Adriana Brzezińskiego właściwie do pustej bramki piłkę skierował Wojciech Ruczyński. Po 45 minutach Zawisza wygrywał 4:0.

Niezadowolony z postawy swoich podopiecznych trener drużyny z Sadek Krzysztof Arndt od początku drugiej połowy posłał na boisko dwóch rezerwowych. Wysoko prowadzący w meczu bydgoszczanie nie zamierzali jednak zwalniać tempa. Zaraz po wznowieniu gry po strzale Pawła Kanika, najlepszego zawodnika spotkania, był rzut różny. Gospodarze też próbowali atakować. W jednej sytuacji skutecznie interweniował Marcin Niwiński. W 57 minucie akcję przeprowadził Patryk Bereza, zagrał do Adriana Brzezińskiego, który podwyższył na 5:0. Po tej akcji „Beri” opuścił boisko, ponieważ jeszcze trochę odczuwa skutki poprzedniego urazu. W 65 minucie Kanik zagrał do Nowackiego i było już 6:0. W 66 minucie Adam Przybylski obronił strzał Wojciecha Ruczyńskiego. 180 sekund później „Ruczek” zaliczył asystę, gdy na 7:0 podwyższył Paweł Kanik.  W 70 minucie po uderzeniu Pawła Kanika miejscowy golkiper sparował piłkę na poprzeczkę. W 72 minucie gospodarze zdobyli honorowe trafienie w następstwie błędu Marcina Niwińskiego, który minął się z piłką. Jednak bydgoski bramkarz wyjaśnił: „Czarek trącił piłkę przy straconej bramce, dlatego mnie minęła”. Z bliska futbolówkę do siatki skierował Bartłomiej Gałkiewicz. W 77 minucie znakomitym dośrodkowaniem popisał się Wojciech Ruczyński, a z około 5 metrów piłkę głową umieścił w bramce Tomasz Widomski. W 80 minucie ustalono wynik spotkania. Kilkudziesięciometrowe, prostopadłe podanie Bartosza Stoppela wykorzystał Paweł Kanik, uderzeniem z bliskiej odległości w róg. Dzisiaj w Sadkach Zawisza Bydgoszcz wygrał 9:1 (4:0) i nadal jest liderem, ale z przewagą już 6 punktów nad Wisłą Fordon, która w ten weekend pauzowała. Najlepszy zawodnik tego spotkania Paweł Kanik zdobył 3 bramki i zaliczył 3 asysty. Najlepszy strzelec grupy III Wojciech Ruczyński wprawdzie zaliczył jedno trafienie, ale zanotował aż dwie asysty. Znakomicie wypadli też: Adrian Brzeziński (2 gole i 1 asysta) oraz Maciej Nowacki (2 gole). Zresztą cała drużyna rozegrała świetny mecz i wszyscy bez wyjątków zasługują wyłącznie na pochwały.

W 18. kolejce Zawisza Bydgoszcz będzie w Potulicach gospodarzem meczu z Zielonymi Zalesie. Spotkanie zaplanowano na 21 maja (niedziela, godz. 11:00).

14.05.2017. 12:00: GLZS Sadki – Zawisza Bydgoszcz 1:9 (0:4)

1:9 Paweł Kanik (80)

GLZS Sadki: Adam Przybylski – Kamil Kaleta, Marek Marach, Bartłomiej Kubiak (67, Mateusz Łoboda), Mateusz Westphal (46, Dawid Bauza), Wojciech Murawski (45, Bartosz Czeliński), Kacper Gałkiewicz (59, Sabrian Przybylski), Patryk Szypkowski, Jarosław Pikul, Dawid Fajtanowski, Bartłomiej Gałkiewicz. Trener: Krzysztof Arndt. Zawisza: Marcin Niwiński – Michał Setlak (65, Jarosław Lewandowski), Cezary Kiełpinski, Bartosz Stoppel, Bartosz Bąk – Adrian Brzeziński (74, Tomasz Widomski), Maciej Nowacki (82, Ernest Szumla), Sergiusz Kot – Patryk Bereza (58, Krystian Jabłoński), Wojciech Ruczyński, Paweł Kanik. Ponadto w kadrze meczowej: Jan Stypczyński – Sebastian Każuro, Przemysław Marchwant. Trener: Patryk Zarosa. Żółte kartki: Wojciech Murawski, Patryk Szypkowski, Marek Marach. Sędziowie: Bartosz Kowalczyk (Bydgoszcz) – główny, Dawid Błażejczyk (Bydgoszcz) i Damian Dorn (Bydgoszcz) – asystenci.

Drużyna Zawiszy po meczu w Sadkach

Wyniki pozostałych meczów 17. kolejki klasy B (grupa: Bydgoszcz III):

13.05.2017. 16:00: Zorza Ślesin – Akademia Futbolu Brzoza 4:0

13.05.2017. 17:00: Zieloni Zalesie – Victoria Kołaczkowo 2:2

14.05.2017. 12:00:  Iskra Zamość-Rynarzewo – Skra Paterek: goście nie przyjechali na mecz, więc będzie walkower dla Iskry

14.05.2017. 18:00: Ramiel Bydgoszcz – Olimpia Wtelno 4:3