Zawisza Bydgoszcz

Zawisza Bydgoszcz

Ford
Aqua+
Kubrak Nieruchomości
Delikatesy Tora
Pitbull Bydgoszcz
Rentap

Aktualności

Jesień 2017 drużyn dziecięcych i młodzieżowych Zawiszy Bydgoszcz

Dodano: 2017-12-26

Za nami piłkarska jesień sezonu 2017/2018, który poprzedziła reforma rozgrywek w ligach  młodzieżowych. Na wzór rozgrywek seniorów dotychczasową ligę wojewódzką i okręgową zastąpiły I, II, III i IV liga. Nowy system daje możliwość awansu do wyższej ligi (ale też i spadku) dwukrotnie, zarówno po rundzie jesiennej jak i wiosennej. Reorganizacja ligi spowodowała. że o grze w najwyższej klasie rozgrywkowej głównie decydują piłkarskie umiejętności. Niestety K-PZPN (nie wiadomo czemu) nie zdecydował się aby już od jesieni 2017 powołać ligi trampkarza i orlika młodszego, tak aby piłkarze z roczników 2004 i 2008 mogli rywalizować z rówieśnikami, a nie z kolegami o rok starszymi. Możliwość powoływania na mecze „zaciągu" starszych wiekiem piłkarzy budziło wiele kontrowersji i bez wątpienia wielokrotnie wypaczyło wynik sportowej walki. Taka sytuacja powodowała też, że w niektórych drużynach część piłkarzy zamiast grać w lidze musiała pogodzić się z rolą rezerwowego, lub mecze oglądać z trybun. Przerwa zimowa to czas na refleksję i decyzje o zmianach w systemie rozgrywek, być może już od wiosny. Wracając do tematu, poniżej prezentujemy zestawienia wyników osiągniętych przez drużyny Zawiszy Bydgoszcz w meczach ligowych K-PZPN

Liga trampkarzy

Po raz kolejny w tych rozgrywkach drużynie Zawiszy Bydgoszcz, składającej się z przede wszystkim z piłkarzy urodzonych w 2004 roku, przyszło rywalizować w większości z drużynami, w których w podstawowych składach przeważali lub występowali piłkarze o rok starsi (jedynym wyjątkiem była drużyna Elany Toruń 2004). Mając na uwadze ten fakt oraz to, że drużyna przypisana została do rozgrywek II ligi przystępowaliśmy do jesiennej rundy z pewnym niepokojem. Ta niepewność wynikała również z roszady na stanowisku trenera drużyny (Sławka Bigalke zastąpił Sławomir Kardasz) oraz z faktu, że w letniej przerwie ubyło z drużyny aż pięciu piłkarzy z pierwszego składu, a kilku dopiero na początku września podjęło treningi po kontuzjach trwających ponad pół roku. Mimo rozterek, wątpliwości, wręcz lęku o losy tej drużyny w walce, przede wszystkim z mocniejszymi fizycznie drużynami, ligowe wyniki pokazały, że Zawisza nigdy się nie poddaje. Chłopcy w każdym meczu podjęli walkę i mimo, że brakowało niekiedy siły i czysto piłkarskich umiejętności możemy być dumni z ich ambitnej postawy. Drużyna rozegrała 14 meczów, z których 3 wygrała, 3 zremisowała, a 8 zakończyło się porażką, bramki 19-39. Wierzymy, że po spadku do III ligi już w czerwcu będziemy cieszyli się z powrotu do II ligi. Jesteśmy przekonani o rosnącym potencjale tej drużyny, zarówno poszczególnych piłkarzy jak i ... nowego trenera Piotra Górki, który od listopada zmienił trenera Kardasza. Skład drużyny uzupełniło kilku nowych piłkarzy, część z nich już jesienią walczyło z powodzeniem o pierwszy skład. Świadomość i konieczności ciężkiej pracy w przerwie zimowej, zaplanowany obóz w Żyrardowie i ... możliwe wzmocnienia to te elementy, które pozwalają z optymizmem patrzeć nie tylko na rundę wiosenną. ale też i w dłuższej perspektywie czasu. Z niecierpliwością oczekujemy na sparingowe mecze już na początku stycznia i start ligowych rozgrywek wiosną 2018 r.

Liga młodzików

Jesienią 2017 roku w rozgrywkach ligi młodzików Stowarzyszenie Piłkarskie „Zawisza" reprezentowane było przez 2 drużyny. W II lidze wystąpili Młodzi Rycerze trenera Swiątkowskiego. Natomiast w III lidze swoje mecze rozgrywała drużyna trenera Artura Cielasińskiego.

Nasze podsumowanie rozpoczniemy od ekipy trenera Artura. Drużyna składająca się z piłkarzy rocznika 2005, 2006 i 2007 rozegrała w swojej grupie 10 spotkań. W sportowej rywalizacji odniosła 4 zwycięstwa i poniosła 5 porażek bramki 15-22, w jednym meczy przyznano naszym rywalom punkty przy zielonym stoliku. Zespół zajął 3 miejsce w „swojej" grupie i pewnie utrzymał się w lidze. Od stycznia przed trenerem i piłkarzami kilka wyzwań. Chłopcy z rocznika 2005 staną do walki nie tylko o ligowe punkty ale przede wszystkim o możliwość dołączenia do kadry drużyny, która od lata przyszłego roku rozpocznie przygotowania do Ligi Trampkarzy. Przed trenerem Arturem zadanie odbudowy drużyny rocznika 2006.

Na największy sukces naszych drużyn młodzieżowych zapracowali jesienią piłkarze i trener pierwszej drużyny młodzików. Efektem bardzo dobrej gry całej drużyny stał się awans do I ligi. Młodzi Rycerze rozegrali 14 meczów z których 12 wygrali, 1 zremisowali i ponieśli 1 porażkę, bramki 60-11. Drużyna pewnie wygrała II ligę i na wiosnę znajdzie się w elicie, w której ze względu na prezentowany poziom sportowy Zawisza 2005 powinien grać. Podobnie jak w przypadku drużyny rocznika 2004 tak i tu przed całą ekipą trudny okres przerwy zimowej. Wyzwanie, które czeka drużynę trenera Roberta wymaga od piłkarzy pełnej mobilizacji i świadomego wysiłku aby okres przygotowawczy do ligi przepracować jak najlepiej. Służyć temu ma plan, który zakłada, że drużyna trenuje w okresie zimowym na otwartym boisku, treningi piłkarskie uzupełniane są przez treningi crossfitu, a w drugim tygodniu ferii drużyna wyjeżdża na obóz do Żyrardowa. W pierwszej lidze czekają na Zawiszę silne ekipy m. in. Elany Toruń, Olimpii Grudziądz, Chemika Bydgoszcz i MUKS-u, dlatego też wierzymy w pełną mobilizację w drużynie już od 2 stycznia 2018 r. Dotychczasowe wyniki potwierdzają że chłopcy wiedzą o co walczą i o ich postawę wiosną, ambicję i wolę zwycięstwa nie musimy się martwić.

Liga orlików

Jesienią w lidze wystąpiły dwie nasze drużyny. Drużyna Zawiszy 2007 trenerów Kaczmarskiego i Wiśniewskiego oraz drużyna Zawiszy 2008 trenera Dachtery.

Drużyna rocznika 2008 to debiutant w lidze Orlików, zarówno ten fakt ja i to że chłopcy rywalizują ze starszymi kolegami to dla nich duże wyzwanie. Jest zrozumiałe, że w takiej sytuacji wyniki są rzeczą drugorzędną. Młodzi Zawiszacy nabierają doświadczenia, bez wątpienia każdy rozegrany mecz ligowy będzie procentowałwał w przyszłym sezonie gdy drużyna stanie do równej walki z rówieśnikami. W dotychczasowych 24 meczach drużyna odniosła 9 zwycięstw, doznała 14 porażek, a w 1 meczu uzyskała remis, bramki 56-74. W lidze występuje blisko 100 drużyn, na wiosnę chłopcy walczą o o miejsca 49-64.

Z innym założeniem do rozgrywek przystąpiła drużyna rocznika 2007. W tym przypadku miejsce jakie zajmie drużyna będzie miało wpływ na to do której ligi Młodzików Zawisza trafi jesienią 2018 r. Dotychczas drużyna trenerów Kaczmarskiego i Wiśniewskiego spisuje się bardzo dobrze, awansując do pierwszej 16 rozgrywek. Z dotychczasowych 18 meczach Niebiesko-Czarni wygrali 11, remisem zakończyli 4 spotkania i ponieśli 3 porażki, bramki 47-21. Wierzymy, że drużyna po dobrze przepracowanej zimie i obozie w Wągrowcu przystąpi do walki o jak najlepsze miejsce w lidze.

Liga żaków

Nasi najmłodsi ligowcy (zespół rocznika 2009) w swoim ligowym debiucie spisują się rewelacyjnie. Drużyna trenerów Marchwanta i Ciży pewnie wygrała wszystkie dotychczas rozegrane mecze! W 18 spotkaniach zdobyła komplet punktów, strzeliła 70 bramek tracąc jedynie 4. Wiosną drużyna podejmie w lidze walkę o miejsca 1-12. Młodzi Zawiszacy podobnie jak drużyny rocznika 2007 i 2008 w zimowym okresie przygotowawczym wybierają się na obóz do Wągrowca.

W sumie w rozgrywkach ligowych K-PZPN jesienią 2017 w ligach trampkarzy, młodzików, orlików i żaków udział brało 6 drużyn Zawiszy Bydgoszcz. Młodzi Rycerze rozegrali łącznie 98 meczów, z których wygrali 57, 9 razy spotkania zakończyły się remisem, a w 32 nasze drużyny poniosły porażki, bramki 267- 171.

Powołania PZPN i K-PZPN

Lato i jesień 2017 roku przyniosły nam jeszcze inne powody do dumy. Po raz kolejny PZPN do udziału w Letniej i Zimowej AMO, zaprosił Olgierda Bondarę - kapitana naszych trampkarzy. To wyróżnienie spotkało 40 najlepszych piłkarzy rocznika 2004 w kraju, w tym jedynie dwóch z naszego województwa (ten drugi piłkarz to też nasz wychowanek). Mimo młodego wieku Olgierd to dla wielu najmłodszych Niebiesko-Czarnych piłkarski wzór do naśladowania. Od początku kariery w Zawiszy, wyróżnia Go frekwencja i zaangażowanie, na treningach, szacunek dla osób starszych i kolegów z drużyny oraz postawa fair play wobec rywali. Umiejętności piłkarskie i wymienione cechy pozwalają wierzyć że już wkrótce Olgierd otrzyma powołanie do Reprezentacji Polski u-14. Kolejne powołania na mecze Kadry Wojewódzkiej K-PZPN otrzymali Olgierd Bondara i Medard Dahms (2004). W konsultacjach i meczach Kadry K-PZPN 2005 udział brali Norbert Gaczkowski, Hubert Jaskuła, Marcin Manikowski, Krystian Radoszko, Gracjan Gawroński. A powołania na konsultacje i mecze K-PZPN 2007 trafiły do Olka Koby, Dawida Bembnisty i Adriana Matuszyńskiego. Liczymy że już wkrótce kolejni piłkarze Zawiszy znajdą uznanie w oczach szkoleniowców K-PZPN. Wszystkim chłopcom gratulujemy wyróżnienia.

I na koniec jeszcze taka, krótka refleksja. Mimo kłopotów wynikających z działań niektórych, nieprzychylnych nam ludzi w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Piłkarskie „Zawisza" jest nadal cenioną marką piłkarską. Miło nam poinformować, że aktualnie w Zawiszy Bydgoszcz poza drużyną seniorów, w 8 drużynach i grupach naborowych trenuje ponad 160 młodych adeptów piłkarstwa. W klubie z dziećmi pracuje 12 szkoleniowców. Mimo znanych wszystkim trudności, staramy się aby młodzi piłkarz mieli jak najlepsze warunki do sportowego rozwoju. Na wysoką jakość szkolenia mają niewątpliwie wpływ: kwalifikacje naszych szkoleniowców, ich doświadczenie i zaangażowanie. Potwierdzeniem dobrego szkolenia w Zawiszy jest fakt, że do naszych drużyn zgłaszają się kolejni piłkarze. Zapraszamy do drużyn Zawiszy Bydgoszcz wszystkich piłkarzy, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności oraz z dumą występować w niebiesko-czarnych barwach.

Przed nami runda wiosenna. Mamy nadzieję, że będzie ona jeszcze bardziej udana pod względem sportowym dla naszych młodych piłkarzy.


cofnij [Komentuj na forum]
Klub100
Tabela

Seniorzy Rozgrywki Klasa Okręgowa

P.ZespółM.Pkt.Bram.
1ZAWISZA143635-11
2Mustang Ost. 143232-16
3Start Pruszcz132635-12
4Sportis Łoch.142523-14
5Cyklon Kończe.142531-15
6Naprzód J.P.142422-23
7Radzynianka142225-29
8Pomorzanin142021-22
9Flisak Złoto.141618-30
10Victoria L.141517-32
11Promień K.P.131411-18
12Gryf Sicienko141221-29
13Sokół Radomin 141219-27
14Grom Więcbork 141120-34
15Unia Wąbrzeźno141019-37
Partner techniczny
Herb Województwa